jesteś na stronie klasztoru Głowienka

Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:

Światowy Dzień Misyjny — Niedziela Misyjna przypada w tym roku w dniu 20 października. Święto to zostało ustanowione w 1926 roku przez papieża Piusa XI i co roku obchodzone jest na całym świecie w przedostatnią niedzielę października.

Tegorocznym hasłem Niedzieli Misyjnej jest „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”, które podkreśla misyjną naturę Kościoła i nasze wspólne powołanie do głoszenia Ewangelii.

 

Niedziela Misyjna rozpoczyna Tydzień Misyjny, trwający do 26 października. To szczególny czas, by przypomnieć sobie, że każdy ochrzczony jest wezwany do wspierania misji  zarówno duchowo, jak i materialnie.

 

Misje to przede wszystkim wydarzenie wiary, a także czas wielkiej łaski Boga, która pomoże nam naprawić i odbudować w nas i wokół nas to, co zostało zniszczone przez grzech, co zostało zaniedbane przez obojętność lub duchowe lenistwo.

 

Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, przekazywane za pośrednictwem kurii diecezjalnych do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, dzięki któremu mogą pracować katecheci, a także dzięki którym powstają nowe świątynie oraz miejsca szczególnej troski dla ludzi samotnych, ubogich oraz prześladowanych.

 

W naszej Parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Głowience również tego dnia będzie zbierana ofiara na ten szczytny cel. Przewodniczącym utworzonej niedawno Grupy Misyjnej kieruje o. Krzysztof  Kozioł – proboszcz parafii. Celem działania Grupy Misyjnej w parafii jest rozbudzenie zainteresowania misyjnego życia Kościoła wśród dzieci, a także dorosłych i przybliżenia im specyfiki pracy na misjach. Działalność Grupy Misyjnej polega na tym, aby przez swoją modlitwę i ofiarę zobowiązywać innych do niesienia pomocy ludziom w krajach misyjnych. Misjonarze pracują praktycznie na całym świecie. Wśród państw misyjnych znajduję się m.in. Boliwia, Paragwaj, Peru, Uganda, Uzbekistan ,a także sąsiadująca z nami Ukraina. Spotkania formacyjne odbywają się regularnie. Członkowie Grupy Misyjnej wymieniają się doświadczeniami, a także spotykają się z innymi osobami należącymi do Grup Misyjnych mieszczących się w różnych miejscowościach naszego kraju. Niedawno przedstawiciele z Głowienki odwiedzili Kraków. Mamy nadzieję, że utworzona Grupa będzie zyskiwała kolejne osoby chętne do pomocy i wsparcia.

 

W naszej okolicy mamy także muzea misyjne:

MUZEUM MISYJNE SIÓSTR KLAWERIANEK ŚW. PIOTRA KLAWIERA mieszczące się w Krośnie. Muzeum to jest bogatym zbiorem eksponatów z 4 kontynentów: Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej. Zbiory ułożone według przynależności kontynentalnej przybliżają pracę misjonarzy oraz kraje czy grupy etniczne do których zostali posłani. Stąd misyjno – etnograficzny charakter muzeum.

Zakres zbiorów sklasyfikowany jest pod względem geograficznym i tematycznym. Można zobaczyć przedmioty użytku codziennego wykonane z traw, liści palmowych, rafii, tykwy, z drewna czy ze skóry. Bogatą kolekcję biżuterii oraz instrumentów muzycznych. Kolorowe batiki i tradycyjne stroje z Indii, z Wietnamu czy z Wysp Tonga. Każdy zwiedzający może tu zaczerpnąć odrobinę egzotyki. Muzeum zostało oficjalnie otwarte 14 grudnia 2002 r.

 

MUZEUM MISYJNE SIÓSTR MICHALITEK w Miejscu Piastowym, które powstało w 2006 roku, a jego otwarcia i poświęcenia dokonał abp Ignacy Tokarczuk. Mieści się w kilku pomieszczeniach, w których eksponowane są zbiory pochodzące między innymi z Afryki (Libia, Kamerun).  W ramach wystawy prezentowane są stroje, ozdoby, maski, instrumenty muzyczne, przedmioty codziennego użytku, zabawki oraz obrazy, a także dokumentacja pracy misyjnej sióstr. Jedna z izb poświęcona jest pamięci Matce Anny Kaworek – pierwszej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym. W 2006 roku abp Edward Nowak poświęcił izbę, w której urządzona została wystawa poświęcona osobom: św. Jana Pawła II oraz bł. ks. Bronisława Markiewicza. Zwiedzanie muzeum jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.

 

Chrystus zaprasza nas wszystkich do Dzieła Misyjnego, aby krzewić ideę misyjną w naszej wspólnocie Parafialnej i w swoim środowisku. Misją każdego wierzącego jest solidarność z potrzebującymi.  

 

Otwórzmy serca na to wezwanie.

 

podziel się:
Krzysztof Kozioł OFMConv