Bez kategorii
7 października, 2023
Różaniec modlitwą ust, umysłu i serca
może ci się spodobać:
jesteś na stronie klasztoru Głowienka
Modlitwa różańcowa, zwana pierwotnie Psałterzem Maryjnym, posiada niezwykłą skuteczność i siłę. O jej duchowej mocy świadczą objawienia maryjne oraz łaski, cuda wypraszane indywidualnie, zbiorowo, czy wybłagane zwycięstwa historyczne (słynna bitwa morska pod Lepanto, cud warszawski, uwolnienie Austrii od sowietów i wiele innych).
Dzięki prostej formule ten rodzaj modlitwy objawiony św. Dominikowi Guzmanowi szybko się rozpowszechnił, a duchowe kwiaty róż są najczęściej wysyłanym darem ukochanej Matce Bożej. W Polsce rozpropagował różaniec w XVI wieku św. Jacek Odrowąż, a promotorami są święci: Jan Paweł II, ksiądz Ignacy Kłopotowski, Honorat Koźmiński czy kardynał Stefan Wyszyński. Orędowniczką wejścia w głębię każdej tajemnicy różańca jest także beatyfikowana w maju 2022 r. Francuzka Paulina Jaricot.
Odmawianie różańca nie może być bezrefleksyjnym powtarzaniem zwrotów znanych od dziecka. Musi występować integracja myśli, uczuć i słów. Dlatego w ciszy, spokoju i skupieniu pozwólmy działać Bogu, zjednoczmy się z nim, wsłuchajmy w Jego głos. Rozważajmy życie Chrystusa według słów Maryi, która przekazała nam tę piękną modlitwę, by wpatrywać się w Zbawiciela i naśladować Go.
Niech Święto Matki Bożej Różańcowej jak i cały październik będą dziękczynieniem i przypomnieniem o wielkiej skarbnicy różańcowej, o tej ,,drabinie do nieba”, drodze ku świętości każdego z nas.
jk