W dniach 5 i 6 października gościliśmy w parafii Zbigniewa Jóźwika, artystę, przyrodnika i polarnika który w swojej twórczości często nawiązuje do tematów religijnych oraz franciszkańskich.
„Uwolnić umysł” to tytuł sobotniego spotkania w salce klasztornej, na którym artysta opowiadał o swojej bogatej twórczości. W niedzielę podczas spotkania ze wspólnotą Żywego Różańca Zbigniew Jóźwik przedstawił grafiki o Matce Bożej z autorskiego cyklu „Madonny”.
Wyobraźnia artysty, uwolnienie umysłu prowadzą nas w krainę, gdzie fizjologia flory przeplata się z franciszkańskim ujęciem świata. Dostrzegamy tę wrażliwość twórcy w pięknie wydanych albumach :,,Portrety pisarzy i poetów”, ,,Krzyże”, ,,Zielnik”, które zawierają niezwykle wysublimowane w swej formie grafiki i rysunki. Mroźną ,wietrzną i surową krainę polarną podziwiamy w linorytach ,,Spitsbergen” oraz pozostajemy pod urokiem prac ,,Stawanie się”. Niebywałą rzadkość w erze grafiki komputerowej stanowią ekslibrisy artysty (800). Zachwyt wzbudzają w nas nieszablonowe rysunki, wycyzelowane motywy roślinne, nienaganne pismo oraz znajomość ludzkich charakterów uchwycona w tych niezwykłych ,,pieczątkach”.
Artysta zademonstrował też w skrócie proces twórczy ekslibrysów z zastosowaniem przywiezionej prasy, igieł, dłutek, narzędzi do żłobienia w drewnie, linoleum, czy metalu. Fascynację budzą w nas wyszukane ujęcia tematów religijnych, trafnie, precyzyjnie sportretowane sylwetki ludzi wśród roślinności z ukrytymi metaforami. Uwolniony umysł naszego znamienitego gościa, poparty talentem, pracowitością i natchnieniem Ducha Świętego, owocuje obficie zarówno na niwie naukowej jak i artystycznej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Twórczość Maryjna Zbigniewa Jóźwika to cykl około 100 grafik Madonn, powstałych w celu przybliżenia bardziej znanych wizerunków Maryi oraz ocalenia tych, które powoli giną zapomniane w pomroku dziejów. Wyobrażone przez artystę portrety NMP wzruszają niezwykłym pięknem! Oblicza i sylwetki Matki Boga, okolone roślinnością, tworzą specyficzną aurę; pobudzają do oddawania czci, dziękczynienia, wyzwalają w nas wdzięczność i chęć schronienia się pod płaszczem Orędowniczki. Wszystkie prace zwracają uwagę, są frapujące pod względem ciekawego ujęcia, urzekają wdziękiem przedstawianej Marii Panny na tle natury.
Madonny pana Jóźwika to autorskie odzwierciedlenie potrzeb, uczuć, uwielbienia, swoistych przemyśleń wobec postaci Najświętszej z matek, czego przykładem otwierająca cykl Czarna Madonna Żałobna z Jasnej Góry (1981 rok – stan wojenny), Matka Boża Polarna z Tundry. Wiele grafik uświetnił poezją przyjaciel artysty, Sergiusz Riabinin, by wspólnie oddać hołd…,,Matce Człowieka Boga, który po ludzku zawisł na krzyżu”.
Oglądane przez nas prace ukazują łączność autora ze Stwórcą, z naturą i drugim człowiekiem. To cechy skromności, dystansu do siebie i zachłyśnięcie się pięknem życia. Mimo, iż większość grafik przedstawiona jest w kolorystyce biało – czarnej, to zbiory prac pana Zbigniewa Jóźwika emanują ciepłem, miłością, wielkim szacunkiem do ludzi oraz pokorą wobec Najwyższego.
Dziękujemy za wspaniałą prezentację, życzymy motywacji i nowych inspiracji w pracy artystycznej.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
jk