jesteś na stronie klasztoru Głowienka

parafia | Wolny człowiek w świecie mediów- o tym trzeba rozmawiać

Wolny człowiek w świecie mediów- o tym trzeba rozmawiać

W piątek, 25 kwietnia br. o godz. 18.30 w kościele w Głowience odbyła się interesująca prelekcja pani  Małgorzaty Nawrockiej pt. „Wolny człowiek w świecie mediów – o tym trzeba rozmawiać”.

Środki masowego przekazu, jako podstawowy element kultury ogólnospołecznej, są nieodłączną częścią współczesnego świata. Możliwość bycia w nim wolnym to żyć według własnych pragnień, przekonań, poglądów oraz zasad i decyzji, które kształtują  integralnie według tego kim jestem i jakim człowiekiem jestem.

 

Wolność to nie tylko niezależność, swoboda wyboru, brak uległości i poddania się naciskom, prądom narzuconym przez informacje płynące ze świata mediów. Wolność to życie bez przymusu, ale też ponoszenie konsekwencji tych wyborów i działań, które podejmować musimy zgodnie z zasadami moralnymi i normami etycznymi (granica naszej wolności kończy się tam, gdzie zaczyna wolność drugiej osoby). Dotyczy to zarówno odbiorców jak i tych, którzy poprzez media dostarczają informacji. Niestety, istnieją obszary, w których wyznaczanie granicy dla wolności przekazu medialnego jest wciąż skomplikowane, pełne implikacji, manipulowania za pośrednictwem coraz nowocześniejszych technologii cyfrowych. Szerokie spektrum wpływu mass mediów, poprzez niewyobrażalne możliwości oddziaływania na każdy obszar naszego życia sprawia, że musimy rozsądnie i świadomie z nich korzystać.

 

Media wkroczyły do wszystkich sfer życia i w znaczący sposób zmieniły jego standard oraz rodzaj komunikowania się.  Coraz częściej stanowią główne źródło informacji, wiedzy o świecie, bieżących wydarzeniach, a nawet zastępują osobisty kontakt z drugim człowiekiem. Polubienie tego sposobu pozyskiwania informacji niesie, oprócz wielu pozytywów, również niebezpieczeństwo oszustw, manipulacji, podawania fałszywych wiadomości w sposób niezamierzony lub ustawiony przez zawiadujących platformą, portalem, stroną. Z tego powodu trzeba być ostrożnym w odbiorze; reagować z wrażliwością, intuicją, weryfikować dane, by wyłowić wszelkie rodzaje manipulacji, fake newsy, fałszywe teorie spiskowe, półprawdy, czy tzw. idiot culture, co oznacza koncentrację mediów na sensacji, wydarzeniach kontrowersyjnych, skandalicznych przy jednoczesnym pomijaniu wiadomości istotnych.

 

Stwarzanie kreatywnej i atrakcyjnej edukacji pozwoli na postawienie tamy przed zalewem kłamstw, propagandy, dezinformacji i od najmłodszych lat nauczy skutecznie odróżniać ziarno od plew, dostrzegać godne zaufania źródła informacji, a odrzucać obarczone skazą.

 

Powinniśmy także uwrażliwić się na platformy o treściach  rozrywkowych. Kształtują one poczucie humoru, promują treści, obrazy stojące na odpowiednim poziomie kulturalnym. Jednakże część z nich dostarcza niskiej, deprawującej i wulgarnej rozrywki, a stąd możliwość generowania zachowań nieobyczajnych, które nie licują z chrześcijańską postawą człowieka.

 

Ewolucyjnie jesteśmy towarzyscy, lubimy być w grupie, być na bieżąco, toteż media poprzez szeroko rozumiane platformy społecznościowe wprowadzają nas w miejsca, gdzie można budować relacje oparte na dwustronnej interakcji między twórcą i odbiorcą. Jednak to, co dostajemy w nich to namiastka relacji, bo nie zastąpi tej ,,na żywo”, bezpośredniej, jest komunikacją niepełną.                    

 

W nowoczesnej przestrzeni wirtualnej młodzież często wkracza w taką medialną rzeczywistość, która odrzuca aksjologiczne podstawy kultury i duchowości. Dlatego przed rodziną, szkołą, społecznością dorosłych stoi zadanie znalezienia sposobów wykorzystania potencjału nowoczesnych technologii medialnych w kształtowaniu tego co ważne, godne, wartościowe, słuszne i warte trudu, by młody człowiek czuł się prawdziwie wolnym. Do zadań dorosłych należy wskazanie jasnych, konkretnych granic korzystania z mediów i ukazanie świata ,,offline” jako realnego i przychylnego, w którym istnieją przyjaźnie, zabawy, miłość, a media mogą je tylko uzupełniać.    

Całość prelekcji: https://www.youtube.com/watch?v=WaCklmjyW1Q

 

podziel się:
franciszkanie głowienka
może ci się spodobać: